میز و نیمکت مناسب چگونه است؟

يكي از مهم ترين اجزاي قسمت های سیستم آموزشی، نيمكت مدرسه و ميز تحرير اســت.

نيمكت مدرسه و ميز تحرير از مهم ترین بخش های سیستم آموزشی می باشد. البته قدمت ميز تحرير بيشتر از نيمكت است، اما امروزه استفاده از هر دوي آن ها، به ويژه در شهرهاي بزرگ، رواج يافته است. همانطور که می دانیم در گذشته ي نه چندان دور، اين دو وسيله وجود نداشــتند و وظيفه ي آن ها را دســت چپ و گاهي نيز پاي چپ (ران) به عهده مي گرفت!

اختراع “میز و نیمکت“، اختراعي بسيار با اهميت است، اما اگر به درستي طراحی و  ساخته نشود وهنگام استفاده اصول آرگونومی رعایت نشود، نه تنها سودمند نخواهد بود، بلكه عوارض سوء جسماني مثل آرتروز گردن و دست  و… و رواني را به دنبال خواهد آورد.

ویژگی میز و نیمکت استاندارد :

باید هر “ميز و نيمكت” به طور معمول از رويه ي ميز و پايه تشكيل شده است. اما ميز و نيمكت استاندارد و بهداشتي، اجزاي ديگري نيز دارد كه عبارت اند از:

 • ميله ی جلویی كه محل قرار گرفتن پا می باشد.
 • پيچ هاي تنظيم  ارتفاع
 • پيچ هاي تنظیم کننده  فاصله ي نيمكت تا ميز
 • قابليت شيب پيدا كردن و تنظیم شیب رويه ي ميز

هنگام انتخاب ميز تحرير يا نيمكت، حتماً چهار بخش اصلي بالا را در نظر داشته باشيد. اهميت اين دقت، در نيمكت مدرسه بيشــتر است و همكاري و توجه بســيار زياد مديران مدارس را الزامي مي سازد.

طرز تنظيم ميز و نيمكت مدارس از اهميت بسيار زيادي برخوردار است و هرگونه سهل انگاري و مسامحه در آن، دانش آموز را مســتعد گرفتار شدن در بيماري هاي اشاره شده در بالا مي كند. نتایج پژوهش ها نشان داده است تنها يكي از آن بيماري ها براي دانش آموزان رخ نخواهد داد، بلكه در كوتاه مدت، همه ي آن ها به سراغ دانش آموز خواهند آمد.

میز و نیمکت کلاس

میز و نیمکت استاندارد برای کلاس

دیدگاه‌ها (3)

 1. بهاره

  ممنون از مطالب جالبتون

 2. سامان نامداری

  خوشم اومد

 3. nooshin

  ممنون از هیرا صنعت بخاطر پست های جالبش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *