میز های نقشه کشی و هر آنچه که باید در مورد آنها بدانیم

میز های نقشه کشی و هر آنچه که باید در مورد آنها بدانیم

بررسی میز های نقشه کشی و هر آنچه که باید در مورد آنها بدانیم.

در این مقاله می خواهیم به پاسخ سوال هایی مثل : مهمترین ویژگی های میز نقشه کشی کدام اند . بررسی جامع میز نقشه کشی از لحاظه تاریخچه و کارایی . کاربردی ترین مشخصات فنی برایتولید میز نقشه کشی. میز نقشه کشی باید چگونه باشد. چگونه میز نقشه کشی خوبی داشته باشم . میز نقشه کشی باید چگونه باشد. اصلی ترین نکات در  خرید میز رسم کدام اند؟ بپردازیم، با ما همراه باشید.

تعریف میز های نقشه کشی

میزهای نقشه کشی (میز طراحی، میز نقشه کشی، میز معماری، میز رسم) نوعی میز چند منظوره است که می تواند برای هر نوع طراحی، نوشتن یا طراحی بداهه  و رسم نقشه، بر روی یک کاغذ بزرگ کاربرد دارد.

از میز های رسم برای خواندن کتاب با فرمت بزرگ یا سایر اسناد بزرگ یا برای تهیه پیش نویس و تصاویر دقیق فنی مانند نقشه های فنی و معماری قابل استفاده باشد.

تاریخچه استفاده از میز های نقشه کشی

در طول انقلاب صنعتی (سال های 1760 تا 1840 میلادی )، نقشه کشی به تدریج تبدیل به یک تجارت تخصصی شده و کاربرد میزهای طراحی به آرامی از کتابخانه ها و دفاتر فراتر رفت این میزها سودمندتر شدند و استفاده از آنها بیشتر شده و به جای چوب های خوب و برنج از فولاد و پلاستیک ساخته شدند.

مهندسان و طراحان زیادی برای ایجاد و یا اصلاح نقشه ها از میز های رسم استفاده می کنند. تا قبل از این زمان میز های رسم در کتابخانه های مجلل طبقه مرفه و اشراف زاده ها استفاده می شد . با صنعتی شدن جامعه و فعالیت های گسترده مهندسان در زمینه نقشه برداری و نقشه کشی ساختمان ها و راه ها میز های رسم به شکلی گسترده تولید و استفاده شد.

تاریخچه استفاده از میز های نقشه کشی

تاریخچه استفاده از میز های نقشه کشی

چرا به میز های نقشه کشی، میز مکانیکی گفته می شود؟

گاهی اوقات به میز های نقشه کشی، میز های مکانیکی نیز گفته می شود. چون در ساخت این میز ها از چرخ دنده های ساده و یا چند اهرم برای شیب دار کردن سطح میز و یا بالا و پایین کردن و تغییر ارتفاع، استفاده می شود.

میز های رسم پیشرفته در سطح میز دارای خط کش هایی هستند که زاویه آنها با مکانیزم کنترلی به صورت بسیار دقیق تغییر می کند، این میز ها به طور خاص برای ترسیم فنی طراحی شده اند و برای ترسیم دقیق و راحت خطوط موازی در طراحی های سه بعدی و… بکار برده می شوند. 

اهمیت استفاده از میز نقشه کشی یا طراحی

اهمیت تابلوهای پیش نویس برای معماران از دلایل استفاده از میز رسم یا نقشه کشی هستند. میز نقشه کشی یک پلتفرم مرتب را برای آنها فراهم می کنند تا بتوانند طراحی با دست را  آزادانه انجام دهند.

میز طراحی به دانشجویان ودانش‌آموزان کمک می‌کند تا قبل از اینکه بتوانند از نرم‌افزار طراحی به کمک کامپیوتر استفاده کنند، مهارت‌های طراحی خود را بهتر یاد بگیرند و توسعه دهند.

هنگام جست و جو برای انتخاب یا خرید میز های رسم شما به سرعت متوجه می شوید که گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد چون نه تنها انواع مختلفی دارند، بلکه دارای چندین اندازه، مواد و ویژگی های مختلف برای انتخاب هستند.

میز های نقشه کشی با صفحه نوری خود دسته ایی جدا و کاربردی از انواع میز های حرفه ایی هستند که در مطالب بعدی مفصل در مورد ویژگی هایشان صحبت خواهیم کرد. مطالب این مقاله در مورد میز هایی با صفحه های چوبی و ام دی اف بدون نور می باشد.

مهمترین نکات برای خرید میز نقشه کشی چیست

توجه به جزئیات کلیدی در خرید میز های نقشه کشی به شما کمک می کند تا محصولی بهینه که پاسخگوی نیازتان باشد، را پیدا کنید.در اینجا موارد مهم را  مطرح کرده ایم و به شما توصیه می کنیم در مورد آنها با دقت فکر کنید تا بهترین گزینه خرید را برای خود انتخاب کنید.

 • اولین مورد در مورد میز های رسم توجه به وزن آنها است ، اگر شما مجبور به جابجایی مداوم میز های رسم هستید بهتر از میز های رسم سنگین را انتخاب نکنید. اما اگر مکانی ثابتی برای انجام کار طراحی در نظر گرفته اید میز های رسم سنگن تر گزینه مناسب تری برای شما خواهند بود.
 • ابعاد یا سایز صفحه میز طراحی و رسم؛ مستقیما به ابعاد کاغذ طراحی و نقشه کشی و کاری که شما می خواهید انجام دهید بستگی دارد. در حالت عمومی ابعاد 80سانتیمتر در 120 سانتیمتر بسیار مناسب و کافی است سایز صفحه بزرگ در نظر گرفته شده تا به راحتی با بتواند ابعاد بزرگ را ساپورت کند. بسته به نیاز شما، تا حدودی که تعادل میز حفظ شود می توان ابعاد را تغییر داد.
 • قابلیت تنظیم ارتفاع در میز های حرفه ایی؛ بسته با اینکه شما بخواهید در حالت نشسته و یا ایستاده طراحی انجام دهید، قابلیت تنظیم ارتفاع برای میزهای رسم ضروری است. توجه به قد افراد و ارتفاع مناسب برای هر شخص روی آرگونومی و استاندارد بودن محصول تاثیر می گذارد و به طراح کمک می کند تا با احساس خستگی کمتری بتواند ساعات بیشتری کارش را انجام دهد.
 • تنظیم شیب صفحه میز نقشه کشی ؛ میز های طراحی و نقشه کشی اگر قابلیت تنظیم شیب را داشته باشند امکان تسلط شما را در حین کار چه در حالت نشسته و چه ایستاده افزایش می دهند.
مهمترین نکات برای خرید میز نقشه کشی

مهمترین نکات برای خرید میز نقشه کشی چیست

مشخصات میز نقشه کشی و طراحی تولیدی هیرا صنعت

در تولید و ساخت میز های رسم از مواد و متریال های مختلفی می توان استفاده کرد. برای مثال جنس صفحه روی میز می تواند، ام دی اف، لترون و یا چوب های مرغوب و با کیفیت باشد.

مشخصات اسکلت فلزی میز

شرکت هیرا صنعت مریوان از دو نوع پروفیل آهن سبک و سنگین در ساخت میز های رسم توسط می کند، دلیل استفاده از هردو نوع پروفیل افزایش کیفیت کار و در نظر گرفتن جابجایی و نحوه ی حمل است.

 پرفیل های سنگین در قسمت هایی از کار که وزن زیادی را تحمل می کنند و فشار بر روی آنها زیاد است، مثل محل هایی که اهرم ها قرار می گیرند و یا محل های تنظیم ارتفاع و تنظیم حالت استفاده می شود.

 اگر در کل کار از پروفیل های ضخیم و سنگین استفاده شود وزن میز به حدی زیاد می شود که جابجایی آن مشکل خواهد شد. به همین دلیل اسکلت میز رسم از آهن سبک ساخته می شود.

قابلیت مونتاژ قطعات میز

میز های نقشه کشی و رسم در دو نوع تولید می شوند. در نوع اول بیشتر قطعه های میز به آسانی از هم جدا می شوند و راحت تر بسته بندی و ارسال می شود. در جابجایی های بعدی کار را برای شما خیلی ساده تر می کند. 

تمام این قطعه توسط اتصال پیچ و مهره دوباره به هم وصل می شوند. و همراه این نوع از میزها دفترچه راهنما یا فیلم آموزشی برای شما ارسال می شود تا شما به آسانی و بدون مشکل بتوانید قطعات را به هم متصل کنید و اجزا میز را اسمبل کنید.

میز با اتصالات ثابت

نوع دوم میز های نقشه کشی، میز های رسم ثابت و فاقد اتصال پیچ ومهره ای هستند. این نوع میز ها برای مسیر های نزدیک وکسانی که محل کار ثابتی دارند پیشنهاد می شود. محل های اتصال در این نوع معمولا جوشکاری شده و پرچ خورده هستند این مورد استحکام کار را بیشتر می کند ولی سادگی بسته بندی و حمل محصول را تا حدودی کم می کند.

میز نقشه کشی و طراحی تولیدی هیرا صنعت

میز نقشه کشی و طراحی تولیدی هیرا صنعت

 

قیمت میز های ثابت و قابل مونتاژ

 از لحاظ قیمت این دو نوع میز 6تا 9درصد  با هم اختلاف دارند و میز های رسم ثابت قیمت پایین تری نسبت به میزهای رسمی که قطعاتشان از هم جدا می شوند(میز قابل مونتاژ) ، دارند.

میز های رسم حرفه ایی هیرا صنعت دارای 4 عدد اهرم تنظیم کننده هستند که دو عدد برای تنظیم شیب سطح میز و دو عدد برای تنظیم ارتفاع ، شیار نگه دارنده برای نگه داشتن کاغذ های طراحی و نقشه کشی هستند.

دو عدد جا ابزاری و جا مدادی بزرگ(برای انواع مداد و خودکار، مدارد رنگی و قلمو،خط کش و …) ، سینی یا شلف مشبک در قسمت زیر میز برای نگه داری وسایل ضروری و کتاب و یا هر وسیله دیگری که به طور مداوم باید استفاده کنید، مناسب است.

 

میز و صندلی مخصوص نقاشی

میز و صندلی مخصوص نقاشی

میز طراحی شیبدار

میز طراحی شیبدار

میز نقاشی

میز نقاشی

میز های نقشه کشی مناسب کلاس های اموزشی

میز های نقشه کشی مناسب کلاس های اموزشی

میز های حرفه ای طراحی و رسم

دیدگاه‌ها (6)

 1. کرمی

  با سلام.میز نقشه کشی با تبعاد ۸۰ در ۱۲۰ میخواستم

  • Rinoda F. Irijenuguce

   لطفا از بخش فروشگاه خرید انجام بدین یا با شماره های زیر تماس حاص فرمایید
   09185225343
   09128238214

 2. shayan

  سلام وقت بخیر …
  سفارش بدیم هر ابعادی باشه میسازید ؟

  • هاجر قادری

   سلام بیشتر ابعاد 90*70
   100*80
   100*120
   120*120
   120*150 تولید میشن
   اگر ابعادی که می خواید از لحاظ فنی تعادل داشته باشه و کلا قابل تولید باشه در خدمتتون هستیم + سایز های سفارشی چون اسکلت سفارشی لازم دارن یکم زمان تولیدشون بیشتره

 3. هدیه

  سلام، من یک میز نقاشی می‌خوام که در مواقعی که نمی‌خوام نقاشی کنم به میز تحریر و مطالعه تبدیل بشه، میز های طراحی چون لبه پایینشون یک لبه فلزی دارن متأسفانه نمیشه به عنوان میز تحریر ازشون استفاده کرد! ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • هاجر قادری

   سلام هدیه خانم وقت بخیر
   میز های طراحی هیرا صنعت نگهدارنده کاغذشون از جنس ام دی افه و متحرکه یعنی هروقت بخواید نگهدارنده رو برمیدارین و میز رو استفاده می کنید نمونه ها در فروشگاه هست. مدل های متنوع و فیلم هم در پیج اینستاگرام هیراصنعت موجوده میتونید ببینید و محصول مدنظرتون رو انتخاب کنید
   @hirasanatmarivan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *